صابر گوگانی کلینیک ارتودنسی دکتر گوگانی 021-88682747 [email protected]

کلینیک ارتودنسی دکتر گوگانی، متخصص ارتودنسی در آبادان و تهران

امروز: دوشنبه, 07 فروردين 1396

برای جستجو در مطالب سایت ( به خصوص گالری ) کافی است مشکلی که در مورد آن سوال دارید را بنویسید!   (مثلا: برجستگی دندان ها > هرجا سخنی از برجستگی دندان ها باشد را نشان می دهد)

همینطور می توانید مشکلات متعدد مورد نظر خود را کنار هم (البنه با فاصله) بنویسید. (مثلا : برحستگی نامرتبی )

اگر می خواهید روی کلمه ای تاکید کنید، آن را داخل " " بگذارید. (مثلا: برجستگی  نامرتبی  سیستم "دیمون" > اول نتایجی که دیمون در  آن ها موجود است را نشان می دهد)

"لوما اسمایل" نمونه ای دیگر از فریب تبلیغات

luma smile لوما اسمایل تبلیغ کاذب است

با "لوما سمایل (Luma Smile)"  شاید در تبلیغات آشنا شده باشید،
این دستگاه چیزی نیست جز یک موتور کم قدرت داخل یک دسته که یک فنجان پلاستیکی (rubber cup) کوچک به آن متصل شده و با سرعت و قدرت کم چرخانده می‌شود و البته چراغی هم روی آن روشن می‌شود!
در این نوشته خواهید دید که در تبلیغ این دستگاه با حقیقت بازی شده و اطلاعات ناقص و تحریف شده به خورد بیننده داده می‌شود!
همانند اغلب تبلیغات تلوزیونی و به خصوص ماهواره‌ای، بايد با احتیاط به آنچه در مورد این وسیله ادعا می‌شود نگاه کرد (کرم حلزون که یادتونه!؟).

اجازه دهید اول از دید حرفه دندانپزشکی به این مساله بپردازیم:
این فنجان‌های کوچک را شاید در مطب دندانپزشکی دیده باشید! کار آنها polish یا پولیش (برق انداختن) است.
دندانپزشکان معمولاً اینها را به تنها استفاده نمی‌کنند بلکه خمیر پرداخت را هم روی دندان گذاشته و با فشار کنترل شده و چرخاندن این فنجان رنگدانه های باقیمانده را حذف می‌کنند و سطح دندان را پولیش می‌کنند!
در اصل دندانپزشکان بعد از جرم گیری (scaling) برای پرداخت روی دندان و یا بعد از ترمیم برای پرداخت روی ماده از آن استفاده می‌کنند!

رابرکاپ یا برس پروفیلاکسی
از رابرکاپ چه انتظاری می‌توان داشت؟
دراصل نام دیگر این وسیله برس پروفیلاکسی (پیشگیری) است، هدف اصلی مصرف این است که با پرداخت و لیز شدن دندان، شانس تجمع پلاک روی دندان کم شود!

هشدار: حتی دندانپزشکان هم باید دقت کنند که گرمایی که چرخش این وسیله ایجاد می‌کند باعث صدمه به دندان نشود!

آیا برداشت رنگریزه های روی دندان‌ها با این وسیله ممکن است؟
جواب این است: بسیار محدود و مشروط به اینکه رنگریزه ها اتصال سست به سطح دندان داشته باشند!

آیا سفید کردن دندان‌ها با این وسیله ممکن است؟
به تنهایی خیر! مگر اینکه دندان جرم نداشته باشد و ماده سفید کننده هم استفاده شود و به طریقی این ماده (با کف کردن یا رانده شدن) به نواحی مختلف دندان هدایت شود!
وگرنه برس یا کاپ فقط جایی را که تماس دارد تمییز خواهد کرد!

واما توضیحی در مورد تبلیغ تلوزیونی:
این تبلیغ هم مانند اغلب تبلیغات تلوزيونى-ماهواره ای در اصل ترکیبی از راست و دروغ است! مثلاً مطالبی که از زبان دندانپزشک موجود در تبلیغ  می‌شنوید (نسخه زبان اصلی) درست است ولی قید و شرطی دارد که ظاهراً در تبلیغ از آن به سرعت عبور شده است؛

مثلاً در قسمتی که دندانپزشک شروع به صحبت می کند به سخنان وی در نسخه اصلی دقت کنید:

 صحبت دکتر در مورد لوما اسمایل

وی می‌گوید: حفظ آنچه دندانپزشک انجام داده است! یعنی شما اول باید تمییز کردن حرفه‌ای را انجام دهید و بعد نتایج را با این روش حفظ کنید!

(توجه کنید که در آمریکا معمولاً اغب کلینیک‌ها برای تبلیغ خود، سالی دوبار با هزینه زیای که بابت ویزیت از بیمار اخذ می‌کنند؛ جرم گیری گاه حتی مجانی انجام می‌دهند و به احتمال قوی منظور دندانپزشک حفظ همین نتیجه بوده است!)

با توجه به مطالب بیان شده در نسخه ترجمه شده خواهید دید که دقت ترجمه کمتر هم هست و ادعاها بیشتر از واقعیت فاصله گرفته‌اند!

حال به عکس‌های نمونه ارائه شده در تبلیغات توجه کنید،

تبلیغ لوما اسمایل در ایران
در این عکس‌های قبل همه جای دندان‌ها رنگ گرفته ولی در عکس های بعد همه جا سفید شده حتی بین دندان‌ها!

درحالیکه در واقعیت تمییز کردن بین دندان‌ها با این برس ها حتی برای دندانپزشک هم اغلب سخت و ناممکن است! به همین خاطر هم از نوارهای خاص و یا ایرفلو (مشابه سندبلاست ولی با پودر نرم) استفاده می‌شود!

جمع بندی:
برای اینکه واقعا چنین دستگاهی مفید باشد باید اول سطح دندان کاملاً از جرم‌های چسبنده تمییز شده باشد و بعد می‌توان با وسایل خانگی از چسبیدن مجدد جرم و رنگ پیشگیری کرد!
به این منظور حتی مسواک زدن به موقع با خمیر دندان مناسب (مسواک برقی و حتی دستی) هم کافی است!

شما اگر ظروف چینی منزل را هر چند وقت یکبار تمییز کنید، با تمییز کردن مانند روز اول براق می شوند ولی اگر چند ماه تمییز نکرده باشید، دیگر با تمییز کردن عدی ممکن است هرگز مثل روز اول نشوند! در این شرایط اقدامات خاصی لازم خواهد بود! مینای دندان شما هم چنین شرایطی دارد!

اضافه کردن نظر

حقوق معنوی متعلق به

دکتر صابر گوگانی متخصص ارتودنسی

می باشد ©1394
ویرایشگر سایت : شرکت تجارتکده دیبا